Nezničiteľný materiál, ktorý vydrží nápory počasia, vplyv slnečného žiarenia, ale aj mechanické tlaky či pôsobenie iných nečistôt a prachu s čistým svedomím môžeme označiť: je to nerez. Tento druh ocele je používaný už dlhé roky a umiestňuje sa hlavne do prostredia, kde všetky spomínané vplyvy môžu na konštrukcie z neho pôsobiť. Je však okrem toho aj veľmi dizajnovo zaujímavý a tvárny, a čo je dôležité, dlho vydrží v rovnakom stave, pričom jeho údržba nie je vôbec náročná.

Nerez na člnoch a lodiach

Schodiská, balkóny či terasy, všetky tieto priestory sa vyznačujú tým, že sú umiestnené nad terénom v nejakej výške, čo je riziko pre používateľov, teda ľudí, preto je v zákone uvedená nutnosť opatriť ich zábradlím. Bránia prepadnutiu z výšky a zároveň umožňujú nerezove zabradlia pohodlne vychádzať napríklad po schodoch opieraním sa o spomínané zábradlie. Nerez je vďačný z mnohých ohľadov, je na pohľad veľmi elegantný, vhodný k akémukoľvek architektonickému štýlu a zároveň tvorí estetický prvok priestoru.

Navrhnúť zábradlie nie je problém, môže byť tvorené iba zo stĺpikov, ukotvené napríklad z bočnej strany alebo zhora do podlahy, druhým spôsobom je možnosť kombinácie nerezových stĺpikov a sklenenej výplne. Táto možnosť je dizajnovo zaujímavejšia, pretože použité sklo môže byť v mnohých farebných odtieňoch alebo upravené pieskovaním, matné, s grafickou potlačou či polepením fólie do nejakých originálnych vzorov a podobne. V tomto prípade vznikajú naozaj netradičné a veľmi zaujímavé zábradlia, ktoré sa stanú pozoruhodným bodom daného priestoru.

Originálne nápady potešia oko

Sklo musí byť bezpečnostné, aby nepredstavovalo riziko pre ľudí, takisto treba myslieť na to, do akého priestoru zábradlie osadíme, exteriér si vyžaduje použitie o niečo odolnejšej ocele ako interiér. Cena nerezového zábradlia nemusí byť práve najnižšia, no treba si uvedomiť, že platíte za kvalitný materiál, ktorý prežije dlhý čas a využívať ho budú môcť ešte ďalšie generácie.