Sóda bikarbóna má toľko využití až nás to niekedy prekvapí. Táto kryštalická látka si našla svoje miesto v kuchyniach, domácnostiach, kozmetike či v záhradách. Jej účinky poznajú hlavne gazdinky. Dámy ktoré radi pečú sa bez nej proste nezaobídu. Je totiž základom pre jemné a nadýchané torty či zákusky. Pomáha pri rýchlejšou varení strukovín a je nápomocná aj pri zjemňovaní mäsa počas varenia.

Okrem toho je účinná aj v záhradách, kde ju používa každý, kto nie je zástancom chemických postrekov a agresívnych prípravkov proti škodcom. Stačí ju rozrobiť vo vode a aplikovať na rastlinu. Je totiž aj výbornou prevenciou a riešením v prípade plesňových ochorení rastlín. Nemajú ju radi ani slimáky, mravce alebo vošky.

sóda bikarbóna v kozmetike

Pri zažívacích ťažkostiach jej rýchle účinky poznajú tzv. refluxáry. Zmierňuje totiž kyselinu v žalúdku a napomáha k nadobudnutiu rovnováhy žalúdočných štiav. Pôsobí totiž ako protipól kyseline. Stačí si ju rozrobiť do pohára vody a vypiť. Je dokonca účinnejšia a menej škodlivá ako iné voľnopredajné lieky na utíšenie pálenia záhy.

sóda bikarbóna nielen na tráviace ťažkosti ale aj na zníženie kyslosti organizmu

Ak milujete kvety a často si s nimi skrášľujete svoj príbytok, určite vás poteší správa o použití sódy na rezané kvety. Ak totiž rozrobíte sóda bikarbónu vo vode a zalejete ňou kvety, dlhšie vydržia svieže a krásne rozkvitnuté. Samotný roztok sa aplikuje aj na zálievku kvitnúcich kvetov. Štartuje tak ich početnejšie a hojnejšie kvitnutie a zdravie rastliny. Pri praní je sóda bikarbóna súčasťou pracích prostriedkov, ktoré používame na uvoľnenie zažratých fľakov na oblečení. Sóda bikarbóna na škvrny je ekologickejšou alternatívou pre chemické čističe, ktoré môžu podráždiť pokožku. Je preto účinná a jemnejšia ako klasické pracie gély. Použiť ju môžeme aj pri namáčaní bielizne. Rovnako účinne čistí škvrny aj na nábytku či kobercoch. Jej využitie je jednoduché a ekologické. Toto je iba časť účinkov a využití tohto doslova kúzelného prášku. Už ste ju skúšali aj Vy?