Tablet je ideálny pomocník na prácu, komunikáciu a zábavu. Je to cenovo výhodný kompromis medzi smartphonom a počítačom. Podľa levelu komplexnosti práce je vhodné vyberať z kategórie drahších tabletov. Na komunikáciu sú zas vhodné tie, ktoré sú ideálne prispôsobené na videohovory, tie sa zvyčajne pohybujú v cenovej relácii od 200 EUR. Na počúvanie hudby, surfovanie po internete, čet, pozeranie videí a hranie hardvérovo nenáročných hier sa dá nájsť vyhovujúca voľba v cenovej kategórii do 150 EUR. 

Muž číta tablet

  • Podľa toho, k čomu ho plánujete využívať, potom vyberajte na základe hardvérových a funkčných parametrov, kde je hlavným faktorom napríklad veľkosť operačnej pamäte RAM a počet jadrier a frekvencia procesora (CPU).

My sa v tomto článku pozrieme na operačné systémy, podľa ktorých sa dá vybrať vhodný tablet pre vás a vaše potreby. 

Každý z tabletov má nejaký operačný systém, vďaka ktorému sa so zariadením dá operovať. Každý systém má svoje špecifické užívateľské vlastnosti a každý užívateľ môže preferovať niečo iné.

Android, zelená postavička

K najviac používaným operačným systémom, ktorý sa nachádza vo väčšine tabletov a smatphonov (hlavne v tých cenovo najdostupnejších) je populárny Android. Ten je špecifický svojim prepojením s Google a poskytuje vám platformu Google Play, na ktorej nájdete množstvo aplikácií a hier, z toho väčšina sa dá stiahnuť úplne zdarma. 

Rastúcej popularite sa však teší iOS. Ten sa nachádza v drahších modeloch od výrobcu Apple, preto ho nepoužíva toľko ľudí ako Android, avšak užívatelia iOS sú s touto voľbou všeobecne veľmi spokojní. Tento OS má skvelú optimalizáciu, plynulý chod a vôbec sa nezasekáva. Tieto modely majú spravidla kvalitnú výdrž batérie. Aplikácie a hry sa sťahujú z aplikácie AppStore. 

OS Windows sa nachádza vo väčšine osobných počítačov, avšak Microsoft sa so svojim Windowsom zameral aj na tablety. Ovládanie je preto veľmi podobné operácii s notebookom. Z hľadiska tabletov sa stretávame s verziami Windows 8 a Windows 10 a sú prispôsobené predovšetkým na pracovné účely. K týmto modelom sa zvyčajne pridáva aj klávesnica. Treba ale povedať, že z hľadiska operačných systémov v tabletoch či smartphonoch tento OS v popularite za predchádzajúcimi možnosťami zaostáva. Preto sa nachádza len v niektorých modeloch.