Zrejme nie je pre vás tajomstvom, že dýchanie je kľúčovým fyziologickým procesom, ktoré je pre nás prirodzené, ale zároveň je potrebné, aby bolo správne. Vedeli ste, že povrchné a nedostatočné dýchanie môže zapríčiniť až mozgovocievne ochorenia? Dýchanie sa skvelo môže aktivizovať počas cvičenia jógy, naša krv sa dostatočne okysličí a zároveň je to pre nás proces obnovy psychickej energie. Poznáte pojem prána? Je to ťažko uchopiteľný a abstraktný pojem, ktorý sa nedá vidieť, počuť, zmyslovo uchopiť, ale vieme ho vycítiť ako druh energie, ktorá je okolo nás. Nepriame náznaky nedostatku prány nás dokážu dostatočne nasmerovať – napríklad, sme fyzicky zdatní, nemáme iné príznaky ochorenia, ale aj tak sme tak unavení, že nedokážeme vstať z postele a normálne fungovať. Cítime sa vyčerpane, vyšťavene.

dýchanie

To je dôkaz nízkej hladiny prány, inak sa prejavuje jej bežný obeh – máme pocit, akoby nás nadnášalo, žijeme s ľahkosťou, užívame si dni. V súčasnosti sa ale stretávame skôr s prípadom vyčerpania, a práve vtedy treba situáciu riešiť, kým nebude kritická. K vyčerpaniu môže negatívne dopomôcť aj nesprávny životný štýl – životospráva, nedostatok pohybu a oddychu, stres. Účinný spôsob správneho dýchania je pránájama, s ktorou sa stretávame napríklad v type hatha jogy, znamená to mať energiu pod kontrolou. Túto jednoduchú techniku dýchania zvládne každý a môže tak výrazne ovplyvniť kvalitu svojho života.

dychanie

K týmto technikám patrí bránicové dýchanie – pránajáma tak sa zbavíme negatívnych zážitkov, obnovíme silu svojho tela a vedomia, oslobodíme sa od toxických látok a spôsobu života. Bránicové dýchanie môžeme vykonávať v pohodlnej polohe, s vystretým chrbtom, v ľahu alebo v sede s jednou rukou na hrudi a druhou na bruchu, aby sme celý tento proces vedeli regulovať. Nádych je smerovaný do oblasti pupka, cítime klesanie dlane, veľmi pomaly vydychujeme a sledujeme prúd vzduchu. 15 minút cvičenia vám zabezpečí zlepšenie vášho zdravia, no spočiatku sa odporúča len 5 minút. Výsledky pocítite veľmi rýchlo a už nebudete chcieť dýchať ináč!