Elektrické automobily prichádzajú čoraz častejšie do správ v televízii a čoraz viac sa dostávajú aj do vašich uší. Reagujete na to, keď vám niekto povie, aby ste si kúpili elektrické auto? Elektrické auto má svoje výhody aj nevýhody. Aké sú to? Čo nás odrádza od kúpy elektrického osobného automobilu? Vlastniť elektromobil nie je jednoduché. V prvom rade je veľkou nevýhodou vysoká cena pri kúpe elektromobilu. Niektoré sa pohybujú aj v cene okolo päťdesiattisíc eur. To rozhodne nie je málo a ľudia nemajú toľko peňazí nasporené, aby si mohli kúpiť práve elektrické osobné auto. V druhom rade je elektrické auto veľkým problémom, hlavne na sídliskách pri panelákových domoch.

elektromobil

Viete si predstaviť, že by ste vlastnili elektrické osobné auto, ktoré by ste parkovali na parkovisku pri vašom panelákovým domom? Akým štýlom by ste ho nabíjali? Elektrické auto potrebuje pravidelne nabíjať, aby ste vedeli prejsť na ňom potrebné kilometre. Nie je to len dizajnový prvok, ktorý sa vám leskne na parkovisku. Avšak mnohé modely elektromobilov vyzerajú ako z iného sveta. Sú veľmi škaredé a pripadajú nám ako z inej planéty. Klasické autá sú omnoho krajšie a dizajnovo elegantnejšie.

Parkovanie elektrického automobilu môže byť na sídliskách veľkým problémom. Na parkoviskách sa nenachádzajú nabíjačky a nabíjacie stanice, pomocou ktorých by sme si mohli nabíjať svoje elektické auto. Neviem si predstaviť, akým štýlom by si ľudia nabíjali svoje elektromobily, keby každý jeden človek musel mať len elektromobil. Bol by to veľký problém.

parkovanie

Nevýhodou elektromobilu je aj v tom, že ak sa vám pokazí elektromotor, určite to nie je lacná záležitosť. Takisto sa vám môže pokaziť batéria, ktorú musíte nejako primerane zlikvidovať. Batériu nemôžete len tak odhodiť do smetného koša. Je v nej nebezpečný odpad, ktorý môže spôsobiť veľké škody. Elektromobily sa zdajú byť príliš nepraktickým riešením. Veľa ľudí si myslí, že svoje benzínové alebo naftové auto by nemohli vymeniť za elektrický automobil. Elektrický automobil zožerie príliš veľa elektrickej energie pri jeho dobíjaní. Musíte ho dobíjať aj každý deň, a to sa ukáže na spotrebe vašej elektrickej energie.

Financie v rodine

16. 12. 2023