Láska k prírode sa v japonskej domácnosti pretavila do podoby drevených a bambusových doplnkov. Japonci však nedelia miestnosti podľa účelu ako my Európania, takže sa u nich nachádza aj menej kusov nábytku. Napriek tomu ich štýl dokážeme napodobniť aj v našich podmienkach. Väčšina nábytku je nízka, bližšie k zemi. Preto si vyberajte nižšie skrine a čo sa týka dekorácií, stavte na prírodne materiály. Populárne sú dekorácie z poukladaných kameňov alebo lupeňov kvetov.

japonsko

Tradičná čajová kultúra
Japonci sú známi svojou úctou k čajovým obradom. Dokonca v Japonsku existujú čajové školy, ktoré záujemcov učia ako správne zvládnuť komplikovaný čajový obrad. Na tieto účely miesto stoličiek používajú ryžové rohože, ktoré pokladajú na podlahu. Mnohí ľudia si takéto popíjanie čaju nevedia predstaviť, no každopádne to má svoje čaro. Pri výbere podláh ako i nábytku je najideálnejšie pouvažovať nad tmavým a červeným drevom, prípadne bambusovými doplnkami.

Minimalistický štýl
Japonský priestor i štýl pôsobí uvoľnene, skromne a,,upratane“. Ničoho nie je príliš veľa. Možno pre tieto pozitíva si v poslednej dobe získal minimalistický štýl práve toľko prívržencov. Moderný drevený nábytok s čistými líniami, ktorý plní svoj účel veľmi racionálnym spôsobom, býva podčiarknutý tradičnými japonskými lampášmi. Vhodnou alternatívou sú i bodové svetlá po obvode miestnosti pripomínajúce jasné denné svetlo.

japonský styl

Japonci milujú prirodzené svetlo a otvorený priestor
Skromnosť i otvorený priestor sú v Japonsku dôležité prvky. Cez veľké okná, strešné okná ako i átriové časti preniká dnu slnečné svetlo, ktoré významne pôsobí na náladu rodinných príslušníkov. Závesy u Japoncov nie sú až také populárne, ak však potrebujete tieň, siahnite po polopriehľadných paneloch z bambusu, skla alebo iného prírodného materiálu.

Posuvné dvere
Keďže Japonci obľubujú prirodzené svetlo ako i otvorený priestor, len veľmi neradi vytvárajú prekážky, ktoré by mohli brániť rozptylu svetla v domácnosti. No napriek tomu, i tento národ potrebuje svoje súkromie a aj Japonci, ktorí žijú v malých priestoroch, si ho poľahky vytvoria. Populárne tradičné japonské posuvné dvere, ktoré prepúšťajú svetlo, sa nazývajú Shoji. Drevené rámy sú vyplnené papierom, ktorý svetlo rozptýli do priestoru. Modernizácia zastihla i Shoji a najnovšou alternatívou sú posuvné sklenené dvere, ktoré v dnešnej dobe nie je problém vytvoriť na mieru. Na trhu sú dvere z číreho skla alebo s motívmi vytvorenými pieskovaním.

matcha

Obľúbené farby
Japonci obľubujú farby, ktoré nájdu v prírode. Najviac im imponuje hnedá, zelená a šedá. Ak do interiéru zakomponujete tradičné japonské rastliny ako bambus alebo bonsaj, urobíte významný krok k cieľu. Vítané sú rastliny, ktoré majú sýtu zelenú farbu listov, preto i orchidea a palma si nájde svoje uplatnenie v japonskom interiéri.
Aj Vás chytil japonský dizajn za srdce? Tak hor sa do prestavby Vášho obydlia. A pokojne si pripravte pravý japonský zelený čaj a vyčleňte pár minút na jeho vychutnanie.